Uroczystość nadania imienia Gimnazjum nr 4.
13 kwietnia 2007 roku odbyła się uroczystość nadania naszemu gimnazjum imienia "bł. ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia". Nadanie imienia szkole, a wraz z nim otrzymanie sztandaru, było dla naszej szkoły wielkim wydarzeniem, do którego przygotowywaliśmy się z wielkim zaangażowaniem w ciągu całego roku szkolnego. Udziałem w uroczystości zaszczycili nas wysocy rangą oficerowie Marynarki Wojennej, której nasz Patron był pierwszym kapelanem, władze miasta i przedstawiciele instytucji oświatowych w Gdyni, pracownicy Pomorskiego Kuratorium Oświaty oraz członkowie rodziny ks. Miegonia. Ceremonię rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą, którą celebrował arcybiskup Metropolita Gdański - Tadeusz Gocłowski w Kościele pw. Św. Józefa w Gdyni.
Po czym sztandar został przekazany dyrektorowi szkoły - pani Łucji Chaberek, a następnie uczniom. Uczestnicy ceremonii założenia sztandaru złożyli swoje podpisy w księdze pamiątkowej. O godzinie 11:45 rozpoczęła się uroczystość nadania szkole imienia patrona.
duchownych:
przedstawicieli władz, instytucji oświatowych i Marynarki Wojennej:
Uroczystość nadania imienia szkole poprowadził nauczyciel wychowania fizycznego p. Dariusz Nowaczek.
Sztandaru naszej szkoły strzec, obdarzać go czcią i szacunkiem. Przedstawiciele szkolnego Samorządu Uczniowskiego: Monika Żukowicz oraz Krzysztof Gez w swoim wystąpieniu wyrazili radość z wyboru tak wyjątkowego Patrona i zapewnili w imieniu gimnazjalnej społeczności o wierności wartościom, którym służył ks. Władysław Miegoń. Niezwykle cenne dla grona pedagogów i uczniów naszego gimnazjum było wystąpienie najbliższych członków rodziny ks. Miegonia. Przekazali nam Protokół sporządzony na okoliczność pobrania ziemi z posesji Stanisława i Marianny Miegoniów, tj. miejsca urodzenia Patrona. Czuli się nadzwyczaj zaszczyceni, że młodzież naszej szkoły staje się kontynuatorem szlachetnych idei wyniesionych z rodzinnych tradycji Miegoniów. Po oficjalnych wystąpieniach nastąpił moment odsłonięcia tablicy pamiątkowej z wizerunkiem patrona szkoły. Ksiądz arcybiskup Tadeusz Gocłowski poświęcił tablicę, na której wyryto słowa: "Serca nasze były przepełnione zapałem", a pani Maria Sendrowicz w imieniu rodziny, dokonała jej symbolicznego odsłonięcia. Wyjątkowo podniosły charakter uroczystości nadawał udział, zarówno w kościele jak i w szkole - Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej oraz Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Po części oficjalnej, goście i delegacje klas zostali zaproszeni na uroczystą akademię. Przenieśliśmy się w klimaty życia rodziny Miegoniów. Mieliśmy okazję poznać jego rodzinne strony, młodość, dojrzewanie do wyboru drogi życiowej, kapłaństwo, służbę w marynarce, poświęcenie dla zwykłego człowieka oraz męczeńską śmierć. Występ młodzieży naszego gimnazjum wzruszył ogromnie widzów, czego wyrazem było wystąpienie arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego, który wyraził swoje wielkie uznanie dla głębokich treści przekazanych przez młodych aktorów i artystów. Podziękowanie należy się też wszystkim tym, którzy stworzyli to wspaniałe widowisko, a więc p. Grażynie Szotrowskiej, p. Irenie Motkowskiej - Matczak, p. Krystynie Berbeć oraz p. Radosławowi Masłowskiemu. Po tych przeżyciach, goście zostali zaproszeni na poczęstunek w formie bufetu. Atrakcją był tort, który wprawiał w zdumienie wszystkich swoją wielkością, formą i smakiem. W czasie kuluarowych spotkań przybyli goście wyrażali swoje odczucia, wypowiadali refleksje i wyrazy uznania oraz wpisywali się do księgi pamiątkowej. Ten dzień w historii naszego gimnazjum należy do najbardziej uroczystych i taki pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły i zgromadzonych gości. Fundatorami Sztandaru są:
Fundatorami tablicy pamiątkowej są:
Opracowanie:Krystyna Berbeć, Dorota Giełdzik |